Hormonegyensúly-tanácsadás
Funkcionális táplálkozási javaslatokkal
Szemléletem és a módszer főbb jellemzői
Milyen panaszokkal kereshetsz meg
Első sorban inzulinrezisztencia, pajzsmirigy problémák, mellékvese kimerülés és a női hormonok egyensúlyának felborulásával foglakozok.
Amikor már az orvosi diagnózist megkaptuk, és az orvosi kezelést szeretnénk szelíd módszerekkel kiegészíteni.
Ha az orvosi vizsgálatok szerint minden rendben van, de mi nem ezt érezzük (rossz közérzet, problémák).
Hullámzóak a panaszok, még nem történt semmilyen kivizsgálás, bizonytalanok vagyunk, kell-e ezzel foglalkozni.
Egészségtudatosabban szeretnénk élni.
A hormonegyensúly tanácsadás, vagy természetes endokrinológia a 20. század második felében fejlődött ki. Magyarországon 2010 óta ismert, és azóta sok nő életén könnyített. Szemléletének egyik jelentősége, hogy a hormonális rendszert teljes egészében vizsgálja, mivel az egyik szerv eltérése a másik szerv munkájára is hatással lesz. Ha valamivel panaszunk van nem elég csak arra koncentrálni, hanem a gyökér okot kell felderíteni. Ha ez megvan, sokkal nagyobb az esély a gyógyulásra, állapotjavulásra. Másrészt, ha a másik szerv is kevésbé tudja ellátni a feladatát, hiába kezeljük az elsődlegesen panaszt okozó eltérést, nem lesz tartós az eredmény, mert az egyensúly nem fog beállni.
A hormonok egymáshoz viszonyított arányát is figyeljük, nem csak azt, hogy a referenciatartományon belül van-e az adott hormon mennyisége.
A természetes endokrinológia nem használ szintetikus hormonokat, a természetben előforduló hatóanyagokkal dolgozik, amiknek a felépítése nagyon hasonlít a test anyagaihoz. Különböző növényi és ásványi anyagokkal, vitaminokkal tudjuk segíteni a hormontermelő szervek működését.
A tanácsadás az állapotfelméréssel kezdődik, átbeszéljük a panaszokat, ha szükséges további vizsgálatokat javasok. Az eredmények kiértékelése után történik a terápiás terv összeállítása, amely során az életmódot, étrendet személyre szabottan beállítjuk.
A funkcionális tanácsadás átfogó szemlélettel dolgozik, hiszen nem lehet egy-egy szerv eltérő működését önmagában kezelni. A cél, hogy ne tüneti kezelés legyen, hanem lehetőleg a kiváltó okon változtassunk. Bár ha a tüneteket tudjuk életmóddal, szelíd gyógymódokkal pozitívan befolyásolni, már sikert értünk el.
A hormonegyensúly-tanácsadást kiegészítjük funkcionális táplálkozási javaslatokkal. A funkcionális táplálkozási ismeret a táplálkozástudomány új kutatási eredményeit használja, ami által megtudjuk, hogy egyes táplálékok miként befolyásolják szervezetünk működését, milyen hatással vannak ránk. Egyes ételek a szervezetünknek hasznosak, mások nehezítik működését. Ha a nekünk megfelelő táplálékokat eszük, az egyensúly visszaállítására tett lépéseink sokkal hatékonyabbak lesznek.
1. Állapotfelmérés (jelenlegi panaszok által, elbeszélgetés, kérdőíves feltérképezés, hozott vizsgálati leletek, szükség esetén egyéb vizsgálatokra javaslat)
2. Eredmények kiértékelése
Ha megvannak az eredmények, azokat kiértékelem. Ekkor már világosan látszik, mely lépéseket kell megtenni az életmód területén.
3. Tanácsadás (életmódi, táplálkozási javaslatok, hogyan építhetők be az új szokások a mindennapokban) Az összefüggések elmagyarázására nagy hangsúlyt fektetek, van idő a kérdések megbeszélésére.
4. Kapcsolattartás – Természetesen nem várható, hogy egyik hétről a másikra beépíthetők legyenek az új szokások, ezért lépcsőzetesen van felépítve a folyamat.
Hogy a változások elinduljanak és tartósak legyenek, eleinte hetente-kéthetente, majd szükség szerint konzultálunk, igény szerint.
Kranioszakrális kezelés és az Integrált Bowen Terápia rendszerszinten segíthet az egyensúly így a hormonegyensúly kialakításában, a gasztrointesztinális rendszer kiegyensúlyozásával a tápanyagok felszívódásában és a célsejtekhez való eljutásában is.